Laureaci

LAUREACI PROJEKTU MŁODZI DLA HISTORII 2017

Na uroczystym zakończeniu Projektu Młodzi dla Historii poznaliśmy laureatów trzech konkursów organizowanych w ramach projektu MdH.

Jury zaznaczyło, że poziom w tym roku był niezwykle wyrównany, a młodzi ludzie włożyli w swoje prace nie tylko wiedzę, ale także zapał i serce. Projekt „Młodzi dla Historii” to integralna część Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Jego ideą jest nie tylko upamiętnianie trudnej polskiej drogi do wolności, ale też i rozbudzenie w najmłodszych pokoleniach zainteresowania, a wręcz głodu jej poznania. Stąd też pomysł projektu artystyczno-edukacyjnego MdH, który co roku poszerza swoją ofertę programową, proponując nowe i coraz bardziej różnorodne możliwości prezentacji prac.

KONKURS FILMOWY

Jury konkursu filmowego w składzie: Adam Hlebowicz – przewodniczący, Justyna Karnowska, Michał Bożek, Waldemar Czechowski, Piotr Gajewski, Piotr Życieński przyznało następujące nagrody:

Nagrodę Główną otrzymał film:

„Dar męstwa” w reż. Weroniki Prażmo – za przywrócenie pamięci o nieznanym męczenniku czasów komunizmu oraz za wrażliwe opisanie wstrząsającej historii.

I miejsce i statuetkę Anioła Wolności otrzymał film:

„Jan Gosz – historia dobrem pisana” w reż. Moniki Cyperskiej, Julii Stencel, Jakuba Bigusa. Opiekunem filmu był Adrian Klawikowski. Uzasadnienie – za pomysł opowiedzenia historii językiem młodych ludzi, za wprowadzenie postaci rapera, który oryginalnie zrymował opowieść o lokalnym bohaterze, ważnym dla tutejszej społeczności.

Ponadto wyróżniono następujące filmy:

„Matka Roja” w reż. Pawła Henrykowskiego – za interesujący wybór bohatera i ukazanie heroiczności postawy osoby, za trud i walory dokumentacyjne;

„Zadymiarz” w reż. Weroniki Nahorskiej – za znalezienie wyrazistego świadka historii, humor i lekkość opowiadania. Opiekunem projektu była Izabela Nahorska;

„Pilecki. Niesłuszny wyrok” w reż. Jakuba Marcinaka i Anny Bajun – za pomysł oraz nowatorskie ujęcie opowieści o głównym bohaterze;

„SB poświęcam” w reż. Bartosza Dulęby, Joanny Śmierzchalskiej, Karola Gieca, Adama Czuchrowskiego, Oliwii Walczak, Oliwii Zdobych, Filipa Tomczaka, Żanety Orchowskiej, Agaty Golusińskiej, Pauliny Grochal, Tadeusza Nowackiego, Sandry Bodys – za wprowadzenie do opowieści filmowej postaci poety i umiejętne rozwinięcie tego wątku;

„Wojna” w reż. Dawida Moza – za wizualne walory filmu, jego artystyczne i autorskie spojrzenie.

 

KONKURS TEATRALNY

Jury konkursu teatralnego w składzie: Tomasz Żak – przewodniczący oraz Magda Chabros i Artur Lis przyznało dwie równorzędne nagrody dla:

 

Spektaklu „Na Ciebie już czas” pod opieką artystyczną Barbary Kuklewicz w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 4 im. Jerzego Brauna w Tarnowie oraz spektaklu muzycznego „Wierni wiernym do końca” pod opieka muzyczną Joanny Klein- Szalkowskiej i opieką literacką Bogumiły Klein w wykonaniu grupy wokalno-poetyckiej Pro Bono – młodzieży Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Książąt Pomorskich w Rumii i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie.

 

KONKURS STYLIZACJI MODOWYCH

Jury konkursu stylizacji modowych w składzie: Małgorzata Gwiazdecka – przewodnicząca, Lidia Lwow-Eberle, Katy Carr, Jacek Rozenek, Katarzyna Falkowska, Aleksander Smaga, Otton Hulecki, po obejrzeniu 13 projektów stylizacyjnych przyznało następujące nagrody:

I miejsce – Julia Ponikowska

II miejsce – Karolina Rogozińska

III miejsce – Sabina Sgolik

Wyróżnienie – Teresa Sutowicz


MŁODZI PROJEKTANCI I FILMOWCY W HOŁDZIE BOHATEROM

LAUREACI PROJEKTU MŁODZI DLA HISTORII 2016 

 

Aneta Kosut dostała nagrodę główną w konkursie na stylizację modową. Joanna Śmierzchalska, Rafał Kaczmarek i Bartosz Duleba nagrodę główną w konkursie filmowym za film „Arkadiusz M. Kolporter”. Prawdziwą niespodzianką był fakt, że jeden z konkursowych filmów stworzyła grupa… jedenastolatków!

Moda z epoki

Stylizacje - obraz

Trzecie wyróżnienie w konkursie „Stylizacje modowe” trafiło w ręce Adrianny Tim i Wiktorii Król. Drugim wyróżnieniem uhonorowano Magdalenę Rogalską i Sabinę Sgolik. Nagroda Główna trafiła do Anety Kosut. – Dziękuję babci, która pomagała mi znaleźć kostium na konkurs. Babcia na pewno będzie szczęśliwa – mówiła laureatka odbierając statuetkę.

Specjalne wyróżnienie odebrała młoda projektantka Barbara Kolak, która podczas prezentacji swoich kreacji podkreślała, jak bardzo ujęła ją bohaterska postawa „Inki” i że to właśnie tą bohaterką inspirowała się, przygotowując pokaz. Słowa dziewczyny tak ujęły prezesa IPN, Łukasza Kamińskiego, że postanowił on przekazać dziewczynie i jej rodzicom zaproszenie do Warszawy na „dzień spotkania z historią”. Harmonogram wizyty w stolicy ma być niespodzianką. – Jestem zaskoczona tym wyróżnieniem i dziękuję, że mogłam wziąć udział w tak prestiżowym konkursie – powiedziała Barbara Kolak. Głos zabrał też Kamil Kanadys, jedyny mężczyzna na konkursie. – Dziadek byłby dumny, że wystąpiłem na pokazie w jego kurtce – zdradził Kamil.

– Cieszę się, że stare ubrania mogą mieć swoje drugie życie. Ja mam na sobie na przykład czapkę babci – żartowała Katy Carr, która zasiadała w jury konkursu. W jury konkursu na stylizacje modowe zasiadły również projektantki z „Czasu honoru” Małgorzata Gwiazdecka i Joanna Pamuła, oraz Łukasz Kamiński, prezes IPN.

Konkurs Filmowy

IMG_1355

Nadsyłane przez młodych ludzi filmy z każdym rokiem są coraz lepsze i coraz ciekawsze. Możemy stwierdzić, że w tym roku właściwie każdy film zrobił na nas wrażenie – powiedziała Anna Ferens, reżyserka wchodząca w kład jury konkursu „Młodzi dla historii”

Cieszymy się, że przysłano do nas filmy nie tylko z Polski, ale i zagranicy – powiedział przewodniczący jury Adam Hlebowicz z Radia Plus .

Przyznano jedną nagrodę główną i aż cztery wyróżnienia.

Wyróżniono filmy: „Miasto Zmartwychwstałe” reż. Dorian Butkiewicz, „O pamięć wołają ofiary” reż. Konrad Kulig, Mateusz Radomski, „W poszukiwaniu Ojczyzny” reż. Jan Tompson, „Z frontem pod prąd” reż. Kamila Remijasz, Kamil Kanadys, Kamil Kapica, Dominika Kulawczuk, Krzysztof Struski, Arkadiusz Zawadzki, Kamila Beda, Patryk Bicki, Paweł Kłos, Aleksandra Łuczywek, Marta Łuczywek, Ilona Rozwadowska, Katarzyna Sirko, Marcel Szymański.

Nagrodę Główną w konkursie odebrali Joanna Śmierzchalska, Rafał Kaczmarek i Bartosz Duleba. To młodzi twórcy filmu „Arkadiusz M. Kolporter”. Etiuda dokumentalna opowiada o Arkadiuszu Małyszce i przedstawia historię kolportażu bibuły. – Chcieliśmy pokazać historię niedostrzeżonego bohatera, który tak wiele poświęcił dla wolności kraju. Tym filmem pokazujemy, że bohaterowie żyją wśród nas – powiedziała Joanna Śmierzchalska. Jury doceniło film za zwartość przekazu i pokazanie cichego bohatera, którego losy można odnieść do losów szerszej zbiorowości, oraz za profesjonalizm produkcji.

Najmłodsi dokumentaliści

Choć nagrody nie dostali, to zostali uhonorowani specjalnymi brawami! Mowa o jedenastoletnich twórcach filmu „Walczyłem pod Monte Cassino”. Warto wymienić ich wszystkich: Marek Gontarski, Agnieszka Karsznia, Weronika Burdzanowska, Zuzanna Augustis, Barbara Zmuda, Lidia Słowikowska, Emilia Kostrzeńska i Dominika Borówka. Młoda reżyserska grupa reprezentowała Szkołę Podstawową nr 82 w Gdańsku!