Idea

„Młodzi dla Historii”

Projekt „Młodzi dla Historii” to integralna część Festiwalu filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Jego ideą jest nie tylko upamiętnianie trudnej polskiej drogi do wolności, ale też i rozbudzenie w najmłodszych pokoleniach zainteresowania, a wręcz głodu jej poznania. Stąd też pomysł projektu artystyczno­edukacyjnego „MdH”, który co roku poszerza swoją ofertę programową, proponując nowe i coraz bardziej różnorodne możliwości prezentacji prac.

Głównym celem projektu, jest niekonwencjonalne przekonanie młodych ludzi do tego, że nasza przeszłość jest niezwykle ciekawa, a historie, które skrywają rodzinne albumy mogą stać się inspiracją do stworzenia filmu, spektaklu teatralnego czy muzyki.

Dlatego Festiwal NNW zachęca młodzież gimnazjalną i licealną do poszukiwania bohaterów lokalnych, przywracania ich pamięci zbiorowej, do pokazywania ludzi, którzy swoje życie poświęcili walce o wolną Polskę w ponurych latach 1939 – 1989.

Dzięki uczestnictwu w jednym z trzech wybranych przez siebie modułów projektu: filmowym, teatralnym lub stylizacyjnym, mogą w atrakcyjny i nowoczesny sposób zaangażować się w proces poznawania i upamiętniania losów swoich bohaterów, tworząc autorskie projekty.

Ważnym elementem „MdH” są konkursy oraz warsztaty z profesjonalistami.

Projekt kończy uroczysta Gala, podczas której autorzy najlepszych prac: filmowych, teatralnych oraz stylizacji modowej, otrzymują cenne nagrody, a ich prace przez kolejne miesiące są prezentowane w wielu miastach Polski.

Co ważne, ten projekt to nie tylko konkursy i warsztaty ale również uczestnictwo w niepowtarzalnych wydarzeniach z udziałem świadków historii, historyków, współtworzenie wydarzeń artystycznych, widowisk plenerowych czy udział w koncertach gwiazd jazzu, poezji śpiewanej czy rocka.

W tym roku projekt „Młodzi dla Historii” odbędzie się w dniach 28 – 30 września.