MŁODZI PROJEKTANCI I FILMOWCY W HOŁDZIE BOHATEROM

LAUREACI PROJEKTU MŁODZI DLA HISTORII 2016 

 

Aneta Kosut dostała nagrodę główną w konkursie na stylizację modową. Joanna Śmierzchalska, Rafał Kaczmarek i Bartosz Duleba nagrodę główną w konkursie filmowym za film „Arkadiusz M. Kolporter”. Prawdziwą niespodzianką był fakt, że jeden z konkursowych filmów stworzyła grupa… jedenastolatków!

Moda z epoki

Stylizacje - obraz

Trzecie wyróżnienie w konkursie „Stylizacje modowe” trafiło w ręce Adrianny Tim i Wiktorii Król. Drugim wyróżnieniem uhonorowano Magdalenę Rogalską i Sabinę Sgolik. Nagroda Główna trafiła do Anety Kosut. – Dziękuję babci, która pomagała mi znaleźć kostium na konkurs. Babcia na pewno będzie szczęśliwa – mówiła laureatka odbierając statuetkę.

Specjalne wyróżnienie odebrała młoda projektantka Barbara Kolak, która podczas prezentacji swoich kreacji podkreślała, jak bardzo ujęła ją bohaterska postawa „Inki” i że to właśnie tą bohaterką inspirowała się, przygotowując pokaz. Słowa dziewczyny tak ujęły prezesa IPN, Łukasza Kamińskiego, że postanowił on przekazać dziewczynie i jej rodzicom zaproszenie do Warszawy na „dzień spotkania z historią”. Harmonogram wizyty w stolicy ma być niespodzianką. – Jestem zaskoczona tym wyróżnieniem i dziękuję, że mogłam wziąć udział w tak prestiżowym konkursie – powiedziała Barbara Kolak. Głos zabrał też Kamil Kanadys, jedyny mężczyzna na konkursie. – Dziadek byłby dumny, że wystąpiłem na pokazie w jego kurtce – zdradził Kamil.

– Cieszę się, że stare ubrania mogą mieć swoje drugie życie. Ja mam na sobie na przykład czapkę babci – żartowała Katy Carr, która zasiadała w jury konkursu. W jury konkursu na stylizacje modowe zasiadły również projektantki z „Czasu honoru” Małgorzata Gwiazdecka i Joanna Pamuła, oraz Łukasz Kamiński, prezes IPN.

Konkurs Filmowy

IMG_1355

Nadsyłane przez młodych ludzi filmy z każdym rokiem są coraz lepsze i coraz ciekawsze. Możemy stwierdzić, że w tym roku właściwie każdy film zrobił na nas wrażenie – powiedziała Anna Ferens, reżyserka wchodząca w kład jury konkursu „Młodzi dla historii”

Cieszymy się, że przysłano do nas filmy nie tylko z Polski, ale i zagranicy – powiedział przewodniczący jury Adam Hlebowicz z Radia Plus .

Przyznano jedną nagrodę główną i aż cztery wyróżnienia.

Wyróżniono filmy: „Miasto Zmartwychwstałe” reż. Dorian Butkiewicz, „O pamięć wołają ofiary” reż. Konrad Kulig, Mateusz Radomski, „W poszukiwaniu Ojczyzny” reż. Jan Tompson, „Z frontem pod prąd” reż. Kamila Remijasz, Kamil Kanadys, Kamil Kapica, Dominika Kulawczuk, Krzysztof Struski, Arkadiusz Zawadzki, Kamila Beda, Patryk Bicki, Paweł Kłos, Aleksandra Łuczywek, Marta Łuczywek, Ilona Rozwadowska, Katarzyna Sirko, Marcel Szymański.

Nagrodę Główną w konkursie odebrali Joanna Śmierzchalska, Rafał Kaczmarek i Bartosz Duleba. To młodzi twórcy filmu „Arkadiusz M. Kolporter”. Etiuda dokumentalna opowiada o Arkadiuszu Małyszce i przedstawia historię kolportażu bibuły. – Chcieliśmy pokazać historię niedostrzeżonego bohatera, który tak wiele poświęcił dla wolności kraju. Tym filmem pokazujemy, że bohaterowie żyją wśród nas – powiedziała Joanna Śmierzchalska. Jury doceniło film za zwartość przekazu i pokazanie cichego bohatera, którego losy można odnieść do losów szerszej zbiorowości, oraz za profesjonalizm produkcji.

Najmłodsi dokumentaliści

Choć nagrody nie dostali, to zostali uhonorowani specjalnymi brawami! Mowa o jedenastoletnich twórcach filmu „Walczyłem pod Monte Cassino”. Warto wymienić ich wszystkich: Marek Gontarski, Agnieszka Karsznia, Weronika Burdzanowska, Zuzanna Augustis, Barbara Zmuda, Lidia Słowikowska, Emilia Kostrzeńska i Dominika Borówka. Młoda reżyserska grupa reprezentowała Szkołę Podstawową nr 82 w Gdańsku!

Poniżej przedstawiamy nagrodzone filmy oraz ich twórców.

„Miasto Zmartwychwstałe” – wyróżnienie w konkursie filmowym

reż. Dorian Butkiewicz Film pokazuje oblicza wydarzeń Grudnia 1970 w Gdyni. Jury przyznało wyróżnienie za interesujące użycie…

„O pamięć wołają ofiary”- wyróżnienie w konkursie filmowym

reż. Konrad Kulig Film jest próbą uratowania od zapomnienia relacji ostatnich żyjących świadków bestialskiej rzezi dokonanej przez…

„Z frontem pod prąd”- wyróżnienie w konkursie filmowym

reż. Kamila Remijasz, Kamil Kanadys, Kamil Kapica, Dominika Kulawczuk, Krzysztof Struski, Arkadiusz Zawadzki, Kamila Beda, Patryk Bicki,…

„W poszukiwaniu Ojczyzny”- wyróżnienie w konkursie filmowym

reż. Jan Tompson Dokument wyreżyserowali Jan i Stefan Tompson. Bracia urodzili się i wychowali poza granicami naszego…

„Arkadiusz M. Kolporter”- zdobywca ANIOŁA WOLNOŚCI, nagrody głównej w konkursie filmowym

reż. Joanna Śmierzchalska, Rafał Kaczmarek, Bartosz Duleba, Natalia Gronkowska, Karol Giec Etiuda dokumentalna opowiada historię nauczyciela historii,…